Nasz wybór - najbardziej zaufane falowniki na rynku.
Falownik (inaczej inwerter) to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Musi on spełniać rygorystyczne wymagania jakości pracy oraz posiadać odpowiednie certyfikaty. Wybór falownika nie jest prosty. Jest wiele parametrów, które są prawie niezmienne np. sprawność czy gradacja względem mocy, ale są też takie które powodują sporą różnice i wpływają na wybór. My bierzemy pod uwagę kilka ważnych kryteriów na podstawie których opieramy nasz wybór. Najważniejsza będzie dla nas bezawaryjność, następnie warunki gwarancji oraz interfejs użytkownika – jest on o tyle istotny, że codziennie obserwując pracę instalacji, chcemy się przecież poruszać w czytelnej i schludnej aplikacji. Falownikami, które spełniają te wszystkie kryteria to produkty firmy SOFARSOLAR i to na nich opieramy 90% naszych instalacji. Na życzenie inwestora, jesteśmy w stanie zamówić i zamontować każdy falownik dostępny w kraju. Poniżej prezentujemy najczęściej montowane przez nas inwertery.
Wybierz falownik idealnie dopasowany dla Twoich potrzeb
Na rynku mamy naprawdę dużą liczbę różnych rodzajów falowników. Znajdziemy mikroinwertery, zasilacze awaryjne, falowniki jedno i trój-fazowe, falowniki sieciowe lub hybrydowe, z chłodzeniem mechanicznym oraz konwekcyjnym. Wybór odpowiedniego może nie być jednoznaczny. Poniżej przygotowaliśmy na Ciebie krótkie podsumowanie różnych rodzajów inwerterów, abyś wiedział, co jest dostępne na rynku i gdzie je można zastosować
Opis inwertera
Inwerter sieciowy
Inwerter sieciowy to urządzenie działające tylko i wyłącznie w momencie kiedy posiada połączenie z siecią energetyczną i jest zsynchronizowane z jej częstotliwością. Taki inwerter nie będzie działał, jeśli Zakład Energetyczny wyłączy prąd – nawet jesli świeci słońce!
Wykorzystanie: Najczęściej wykorzystywany w domowych instalacjach fotowoltaicznych
Zalety: Duża moc maksymalna, obecnie nawet do 450 Wp, duża sprawność przekraczająca już 20%.
Wady: Z tytułu czarnego koloru ogniw, moduły te bardziej się nagrzewają i może nastąpić spadek sprawności.
Opis inwertera
Inwerter hybrydowy
Wykorzystywany wszędzie tam gdzie instalowany lub planowany w przyszłości jest magazyn energii. Jest to inwerter, który przypadku zaniku sieci nie przestaje działać, tylko zaczyna przekazywać energię z baterii akumulatorów. Istnieją też rozwiązania pozwalające produkować energię bezpośrednio ze słońca bez medium w postaci akumulatorów.
Wykorzystanie: Wykorzystywane przede wszystkim razem z magazynami energii.
Zalety: Niezależność energetyczna. Możliwość pracy przy zaniku sieci energetycznej.
Wady: Dosyć wysoka cena w porównaniu do inwerterów sieciowych.
Opis inwertera
Inwerter 1-fazowy
Inwertery 1-fazowe najczęściej stosujemy w dwóch wypadkach: posiadamy w domu przyłącze 1-fazowe lub chcemy zamontować moduły na trzech połaciach dachu np. wschód, południe, zachód i nie chcemy inwestować w drogi inwerter posiadający 3 MPPT.
Wykorzystanie: W momencie kiedy posiadamy w domu instalację 1-fazową.
Zalety: Możliwość zamontowania 3 inwerterów 1-fazowych zastępuje kosztowne inwertery z 3 MPPT
Wady: Brak bilansowania między fazowego wydłuża zwrot z inwestycji
Opis inwertera
Inwerter 3-fazowy
Inwerter 3-fazowy jest przeznaczony dla instalacji gdzie występują trzy fazy prądu przemiennego. Jest to najczęściej wybierany rodzaj inwertera w Polsce. Może być sieciowy lub hybrydowy, co omówiliśmy już powyżej. Może posiadać chłodzenie mechaniczne za pomocą wentylatorów lub konwekcyjne oddając ciepło poprzez aluminiowy radiator.
Wykorzystanie: W domach i w instalacjach gruntowych, często posiada stopień ochrony IP67
Zalety: Może być używany w instalacjach 3-fazowych
Wady: Te inwertery często posiadają tylko 2 MPPT
Opis inwertera
Mikroinwerter
Coraz bardziej popularne rozwiązanie mające sporo zalet podczas montażu jak i w trakcie eksploatacji. Rozwiązanie to pozwala na wyprowadzenie kabli AC bezpośrednio na dach – oszczędnośc miejsca w garażu. Brak zabezpieczeń DC – oszczędnośc kosztów. Dla instalacji składającej się z 20 modułów można zastosować 4 mikroinwertery, pozwala to nawet uzyskac 4 niezależne płaszczyzny dachu.
Wykorzystanie: W instalacjach dachowych oraz gruntowych.
Zalety: Niższy koszt instalacji, oszczędność miejsca
Wady: Elementy elektroniczne wystawione na działanie warunków atmosferycznych.
Opis inwertera
Zasilacz awaryjny
Zasilacze awaryjne stosowane są przede wszystkim dla zabezpieczenia pracy urządzeń w domu lub biurze podczas częstych wyłączeń prądu. Działają podczas zaniku sieci i dostarczają energię elektryczną z magazynu energii, który jest do nich podłączany.
Wykorzystanie: Zasilacze awaryjne stosuje się w domach lub biurach, aby zabezpieczyć urządzenia krytyczne przed utratą sieci.
Zalety: Szybki czas przełączenia. Posiada ładowarkę solarną do akumulatorów.
Wady: Wąski obszar zastosowania. Brak możliwości oddawania energii elektrycznej do sieci.
Oszczędzaj pieniądze, dbaj o środowisko!
Nie czekaj! Skontaktuj się z nami po indywidualną wycenę oraz symulację uzysków energetycznych. +48 518 154 861