Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

  • Home
  • Blog
  • Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Jedno z pierwszych pytań jakie potencjalny właściciel instalacji fotowoltaicznej zadaje kiedy do nas dzwoni brzmi: Ile będzie u mnie kosztować zamontowanie paneli słonecznych?

Jest to naprawdę trudne pytanie i zależy od bardzo wielu czynników. Postaram się jednak jak najlepiej na nie odpowiedzieć – tak abyście zdawali sobie sprawę co i w jakim stopniu wpływa na cenę instalacji PV.

Zakup instalacji fotowoltaicznej można najlepiej przyrównać do zakupu samochodu osobowego. Cena w dużej mierze zależy od marki (Skoda, VW, BMW, Mercedes), czy wielkości (Coupe, Sedan, Kombi, SUV), ale nawet pojedynczy model może występować w wielu wariantach cenowych.

Na przykład nowa Skoda Octavia, w podstawowej wersji, może kosztować już w okolicach 86 000 zł. Natomiast w wersji SportLine ten sam samochód różniący się silnikiem, skrzynią biegów, systemem audio, czy skórzaną tapicerką osiąga już pułap ponad 158 000.  To prawie dwa razy więcej!

Jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że średnio auto w posiadaniu właściciela pozostaje przez 5 lat, dlaczego ludzie decydują się na tego typu ulepszenia i dodatkowe opcje wyposażenia? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Większość ludzi rozumie, że jeśli zdecydują się na rzecz, którą naprawdę chcą to nie będą potem żałować. Statystyczny Polak spędza na kółkiem od 15 minut do godziny dziennie. Ludzie rozumieją, że dobry samochód zapewni im bezpieczeństwo, komfort, jakość podróżowania, bezawaryjność i oszczędność.

Taką samą zasadę można zastosować przy wyborze instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja będzie działać w waszym domu przez około 25 lat. Musi składać się z bezawaryjnych elementów i generować maksymalnie dużo oszczędności – najlepiej bezobsługowo. Niestety część inwestorów zbytnio skupia się na samej cenie instalacji i szuka najtańszego wykonawcy – poświęcając po drodze jakość, gwarancję, estetykę i dokładność wykonania. Najczęściej kończy się to tym, że żałują zakupu i negatywnie wypowiadają się na temat samych instalacji PV. Co więcej – instalacji fotowoltaicznej nie da się odsprzedać, w odróżnieniu od wcześniej wspomnianej Skody Octavi.

 
Poniżej znajdziecie elementy, które będą miały kluczowy wpływ na cenę instalacji:

• Wielkość instalacji – z reguły dobrana do obecnego zużycia prądu w ciągu roku,
• Położenie instalacji – czy instalacja będzie na dachu czy na gruncie?,
• Pokrycie dachu –blacha trapezowa czy dachówka ceramiczna,
• Strona świata połaci dachowej,
• Ilość połaci, na których mają znaleźć się moduły,
• Usytuowanie modułów – pionowo czy poziomo?,
• Technologia wykonania modułów – MBB lub np. MWT lub FullBlack,
• Marka modułów, – gwarancje
• Długość trasy kablowej z dachu do falownika,
• Średnica przewodów AC/DC,
• Marka i moc falownika,
• Zastosowanie optymalizatorów,
• Marka i rodzaj zabezpieczeń przepięciowych AC/DC,
• Rodzaj konstrukcji montażowej,
• Ilość szpilek potrzebnych do poprawnego uziemienia konstrukcji,
• Siła sygnału Wifi – czy potrzebne jest jego wzmocnienie?,
• Możliwość rozbudowy w przyszłości,
• Współpraca z magazynem energii.

Jeśli mielibyśmy wskazać widełki cenowe dla instalacji fotowoltaicznych dolnym ich pułapem byłoby 15 tysięcy złotych (mała instalacja 3kWp na najtańszych podzespołach) a górnym 45 tysięcy złotych (duża instalacja 10kWp na dobrych podzespołach). Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę obowiązujące dofinansowania oraz ulgi podatkowe. Obecnie mamy III edycję programu „Mój Prąd’ zapewniającą dofinansowanie w wysokości 3000zł. Jest też możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej zarówno w przypadku podatku liniowego jak i progresywnego (17/19/32%).

Przykłady ceny instalacji

 

Dla przykładu pokażemy wam jak będzie różnić się cena instalacji o mocy 5 kWp w zależności od wybranych podzespołów. Założeniami tej kalkulacji jest wykonanie instalacji na dachu dwuspadowym skierowanym na południe, wykonanym z blachodachówki.

Użyjemy trzech najpopularniejszych modułów SunLink, TrinaSolar oraz SunPower oraz Trzech falowników SofarSolar, Huawei oraz SolarEgde. Kolejność ma tutaj znaczenie – wymienione zostały rosnąco pod względem ceny.

Moduł PV / Falownik

SunLink

TrinaSolar

SunPower

SofarSolar

24000

24700

25800

Huawei

25100

25800

26800

SolarEgde

28000

28700

30500

 Można zatem powiedzieć że średnio koszt instalacji o mocy 5 kWp to około 26 400 zł. Trzeba wziąć pod uwagę, że wyliczenia są podane dla stałej mocy, a każde gospodarstwo domowe może potrzebować instalację o innej mocy.

Wpływ czynników na cenę instalacji

 

Instalacja na dachu czy na gruncie?

Instalacja fotowoltaiczna na dachu będzie z reguły tańsza niż ta na gruncie. Wynika to przede wszystkim z ceny konstrukcji gruntowej, która jest dużo wyższa. Sama metoda montażu instalacji powoduje wzrost ceny – często trzeba używać sprzętu ciężkiego, a duża odległość instalacji od rozdzielni głównej wymaga przekopu kabla ziemnego o dużej średnicy np. 4x10mm2.

Pokrycie dachu i kąt nachylenia.

Pokrycie dachu oraz kąt jego nachylenia ma bardzo duży wpływ na cenę. Jeśli instalacja ma zostać wykonana na dachu pokrytym blachą trapezową lub a dachu płaskim, warto zapytać czy czynniki te zostały uwzględnione w cenie montażu. Montaż na dachu pokrytym blachą trapezową jest bardzo prosty, a konstrukcja tania, przez co można zaoszczędzić dużo czasu. Dla 4-osobowej ekipy monterskiej montaż instalacji w 1 dzień zamiast 3 to może być nawet 2-3 tysiące złotych różnicy. Jest to zatem dobry punkt wyjścia przy negocjacji ceny.

Strona świata i ilość połaci

Moduły zainstalowane w kierunku południowym wyprodukują rocznie więcej energii niż np. instalacja wschód-zachód. Ta różnica to nawet 20%. Dlatego przy niekorzystnie usytuowanym dachu, potrzebna będzie większa instalacja, co bezpośrednio wpłynie na jej koszt. To samo dotyczy ilości połaci – jeśli monterzy będą pracować na 3-4 różnych połaciach dachu zamiast na jednej, czas montażu może wydłużyć się o dzień lub dwa. Podobnie jest z kierunkiem modułów. Moduły są montowane na drogich aluminiowych profilach, dla montażu poziomego ilość profili rośnie o 70%, co ma bezpośredni wpływ na cenę.

 

Optymalizatory

Zastosowanie optymalizatorów to kontrowersyjny temat. Według naszej najlepiej wiedzy i testów, które przeprowadzaliśmy, moduły fotowoltaiczne bardzo dobrze radzą sobie z czasowymi zacienieniami jednej płaszczyzny bez potrzeby użycia optymalizatorów. Przydają się one natomiast, kiedy zachodzi potrzeba umieszczenia kilka modułów (np. 3 szt.) na połaci o innym kierunku geograficznym. Trzy moduły to zbyt mała ilość, aby wpiąć je pod osobny układ śledzący, wtedy montując 3 optymalizatory łączymy je do głównego szeregu, aby zmaksymalizować produkcję.

Rozbudowa instalacji

Jeżeli planujemy w przyszłości dołożyć modułów (np. w tym roku obowiązuje dofinansowanie do mikroinstalacji, ale budżet pozwala jedynie na zakup instalacji o mocy pokrywającej tylko 50% zapotrzebowania) dobrym wyjściem będzie np. montaż 5 kWp mocy modułów oraz instalacja falownika o mocy 10 kWp. W niedalekiej przyszłości możemy dołożyć pozostałe 5 kWp modułów i wpiąć je już do istniejącego falownika.

Zabezpieczenia

Zabezpieczenia to chyba jeden z najważniejszych elementów w instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście najlepiej, aby nigdy nie musiały zadziała, ale gdy za np. 10 lat pojawi się przepięcie, to mają ze 100% gwarancją spełnić swoje zadanie. Dlatego w naszych instalacjach używamy certyfikowanych zabezpieczeń z firm, które mają własne laboratoria testowe mi. DEHN czy Noark. Zawsze warto zapytać instalatora, jakich zabezpieczeń używa i czy ma w swojej ofercie te z najwyższej półki.

Wzmocnieni sygnału Wifi

W przeważającej ilości przypadków, inwerter jest instalowany w garażu lub na zewnętrznej ścianie budynku gdzie bez problemu sięga sygnał wifi. Wiele falowników posiada także swoje własne anteny, które potrafią znaleźć sygnał w miejscach, gdzie telefon komórkowy nie daje sobie rady. Ale czasem zdarza się, że użycie wzmacniacza jest nieuniknione i może mieć wpływ na koszt instalacji (ok. 300 zł). Warto go wtedy zamontować, ponieważ zarówno właściciel jak i firma instalatorska powinni mieć cały czas dostęp do parametrów działania instalacji, aby w przypadków błędów lub problemów móc szybko zareagować.

Uziemienie

Zgodnie z polską normą rezystancja uziemienia powinna mieć wartość poniżej 10 omów. Jest to potrzebne do poprawnego odprowadzenia prądu udarowego podczas wyładowania atmosferycznego oraz do poprawnego działania zabezpieczeń przepięciowych. Jeśli budynek znajduje się na podłożu z piasków i iłów, możesz wystąpić problem z poprawną wartością rezystancji. Zamiast standardowych 2-3 szpilek, zdarzało nam się wbijać i kilkanaście, aby zejść poniżej pułapu 10 omów. To może podnieść koszt instalacji nawet o 1000 zł, ale jest to kwestia bezpieczeństwa, na której nie można oszczędzać.

Podsumowanie

 

Jest wiele czynników, które mają wpływ na cenę instalacji. Najlepiej jest zwrócić się do nas o audyt przed wykonawczy oraz wycenę. Zapraszamy także do naszego kalkulatora, gdzie będziecie mogli sprawdzić ile – mniej więcej – wynosi wasze zapotrzebowanie na energię oraz ile może kosztować was instalacja fotowoltaiczna. Mamy nadzieję, że dzięki temu opracowaniu różnice w cenach oraz sama cena, którą zobaczą Państwo na ofertach instalacji fotowoltaicznych zyskają kontekst. Zawsze chętnie wytłumaczymy co składa się na cenę, którą oferujemy.  

Jesteś gotowy, aby sprawdzić ile kosztuje Twoja instalacja?