Ile kosztuje magazyn energii?

  • Dom
  • Blog
  • Ile kosztuje magazyn energii?

Ile kosztuje magazyn energii?

W nowej edycji programu Mój Prąd 4.0 przewidziano dofinansowania do magazynów energii cieplnej oraz elektrycznej. Na magazyn energii cieplnej będzie można dostać aż 5000 zł, a magazyn energii elektrycznej 7500 zł. Nabór do programu rusza już 15 kwietnia – więcej szczegółów tutaj.

Chcielibyśmy przybliżyć wam czym jest magazyn energii elektrycznej, nazywany często bankiem energii, magazynem prądu, lub ESS (ang. Energy Storage System). Jaką rolę pełni oraz co najważniejsze – ile kosztuje magazyn energii?

 
Po co w ogóle mieć magazyn energii?

Nasi klienci, decydujący się na magazyn energii mają konkretne potrzeby, które takie rozwiązanie ma zaspokoić. Możemy wydzielić dwie główne potrzeby:

  1. posiadanie alternatywnego źródła zasilania (awaryjnego) na wypadek zaniku prądu
  2. możliwość bilansowania energii w cyklu dobowym we współpracy z instalacją fotowoltaiczną.

Wykonanie magazyny energii nie możemy rozpatrywać jako inwestycji, który przyniesie realny zwrot pieniędzy. Opłacalność w sensie zwrotu z inwestycji, odwrotnie niż w przypadku instalacji fotowoltaicznej na ten moment nie istnieje. Instalacja fotowoltaiczna nie dość, że zwróci się w około 6 lat, to przez następne 15-20 lat będzie przynosić czysty zysk. Magazyn energii jest to koszt, tak jak pralka czy zmywarka. Dzięki niemu posiadamy niezależność energetyczną, inteligentne zarządzanie energią w domu i wiele innych funkcjonalności, ale nie jest to rzecz, która daje namacalne odciążenie budżetu domowego.

 
Ile kosztuje magazyn energii?

Koszt magazynu energii zależy od wielu czynników, poniżej znajdziecie listę najważniejszych z nich, tak abyście mieli realny pogląd na to, czego potrzebujecie i jaki mają wpływ na cenę:

Rodzaj akumulatorów – najczęściej używane LiFePO4 (litowo-jonowe) będą najdroższe, ponieważ, mają dużą gęstość energii, bardzo dużą liczbę cykli pracy (do 6000 cykli), można śmiało rozładować je do 0% i wolno ulegają samorozładowaniu. Tańszym rozwiązaniem będą akumulatory kwasowo-ołowiowe lub kwasowe z elektrolitem żelowym, niestety nie są one przystosowane do codziennego rozładowywania, wytrzymają około 600 cykli pracy i nie powinno się ich rozładowywać więcej niż 50 %.

Pojemność akumulatorów [kWh] – im większa pojemność tym dłużej będziemy mogli korzystać z baterii zanim się rozładują. Każdy potrzebuje innej ilości energii do zmagazynowania. Średnio magazyn o wielkości 5 kWh powinien wystarczyć na około 12 godzin pracy przy utracie sieci energetycznej. Średnia cena za  jedną kWh na rynku to 3000 zł brutto.

Magazyn 1f czy 3f – Magazyn energii to połączenie falownika oraz akumulatorów. Jego cena będzie zależała w dużej mierze od tego, czy potrzebujemy zasilić jedną wybraną fazę (tzn. obwód gwarantowany) czy chcemy zasilić całą instalacją domową 3-fazową. W przypadku rozwiązania Victron, które jest naszym ulubionym, będzie to wybór pomiędzy jednym falownikiem, a trzema oddzielnymi urządzeniami.

Falownik fotowoltaiczny – Jeśli posiadasz już instalację fotowoltaiczną, może Twój falownik już jest falownikiem hybrydowym i jest przystosowany to podpięcia do niego akumulatorów nisko lub wysoko napięciowych. Jeśli tak, to bardzo dobra wiadomość. Koszt przedsięwzięcia dla Ciebie to głównie koszt akumulatorów oraz montażu.

Współpraca z instalacją PV – nie każdy magazyn energii posiada możliwość integracji z instalacją fotowoltaiczną. W przypadku systemu Victron potrzebny będzie dodatkowy moduł solarnego regulatora ładowania.

Monitoring live – niektóre systemy posiadają monitoring w czasie rzeczywistym z możliwością ingerowania w system, rozwiązywania problemów na bieżąco, zmiany nastaw, rekonfiguracji systemu i dokonywania zmian w schematach pracy. Jest to szczególnie przydatne w systemach krytycznych, gdzie najważniejsza jest niezawodność.

Ładowarka do samochodów elektrycznych – możliwość integracji systemu magazynowania energii z ładowarką do samochodu elektrycznego. Można osiągnąć  ładowanie samochodu elektrycznego tylko z nadwyżek z instalacji fotowoltaicznej.

Czas przełączenia – większość systemów magazynowania energii posiada czas przełączenia niezauważalny dla urządzeń elektronicznych (poniżej 20 milisekund). Niektóre np. Huawei oraz jego magazyn energii Luna2000 ma ten czas na poziomie 3s. To znaczy że wszystko najpierw w domu się wyłączy, a następnie magazyn zadziała i zacznie dostarczać energię.

Moc maksymalna – W zależności od podłączonych akumulatorów, mają one możliwość oddania określonej ilość mocy chwilowej. Odpowiada za to parametr określany przez wielość C lub inaczej współczynnik C (ang. C-rate). Np. przy współczynniku 1C akumulator o pojemności 7 kWh może oddać 7 kW mocy ciągłej i rozładuje się  przy tej mocy w czasie 1 godziny.

Jaka jest w takim razie przykładowa cena magazynu energii?

Magazyn energii zawsze musi być dobrany do konkretnych potrzeb. Koszt najtańszego banku energii np. do podtrzymania pracy pompki obiegowej dla kotła CO lub sterownika pompki cyrkulacyjnej CWU, jaki realizowaliśmy to koszt około 4000 zł brutto. Rozwiązanie jest oparte na zasilaczu awaryjnym Victron o mocy maksymalnej 500W i jednej sztuce akumulatora żelowego Victron 12V/60 Ah.

Cena systemu tzw. full opcji: 3-fazowy system Victron z akumulatorami o mocy 20 kWh z ładowarką solarną, systemem ładowania magazynu przy obecnej tylko 1 fazie, to koszt już około 80 tyś zł brutto.

Rozstrzał cen jest naprawdę duży. Należy zawsze w pierwszej kolejności określić do czego będzie używany magazyn i jakiej pojemności potrzebujemy – zachęcamy do kontaktu z nami pomożemy w profesjonalnej wycenie i dobraniu rozwiązania.