Domowy magazyn energii Victron – jakie akumulatory wybrać?

  • Dom
  • Blog
  • Domowy magazyn energii Victron – jakie akumulatory wybrać?

Domowy magazyn energii Victron – jakie akumulatory wybrać?

Domowe magazyny energii – jakie akumulatory wybrać?

Domowy magazyn energii Victron – budowa domowego magazynu energii ma swoje ekonomiczne uzasadnienie. W przypadku instalacji fotowoltaicznej może dochodzić do sytuacji, że skala pozyskanej energii jest większa, niż realne potrzeby właściciela instalacji. W takiej sytuacji warto postawić na magazyn, który będzie akumulował nadmiar energii, a następnie oddawał ją do użytku wtedy, gdy będzie potrzebna. Zastosowanie dobrej jakości akumulatora w formie magazynu, to optymalne rozwiązanie pod kątem ekonomicznym i środowiskowym. Jaki akumulator wybrać?
 

Czym różnią się akumulatory kwasowe od litowo-jonowych – domowy magazyn energii Victron?

Domowy magazyn energii Victron – do wyboru są akumulatory kwasowe oraz litowo-jonowe. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto zastanowić się nad tym, czym się różnią. Jednym z kluczowych parametrów jest żywotność akumulatorów. Tu litowo-jonowe biją na głowę rozwiązania kwasowe. Wszystko dlatego, że dobrej jakości akumulator litowo-jonowy może mieć żywotność nawet na poziomie 5000-8000 cykli. Tradycyjne kwasówki to dziesięciokrotnie mniejsza liczba cykli. Kolejnym minusem kwasowo-ołowiowych akumulatorów jest to, że przy ich rozładowaniu do zera ulegają uszkodzeniu. Problem ten niezwykle rzadko występuje w przypadku litówek. Akumulatory litowo-jonowe można eksploatować w pełnym zakresie pojemności, co nie wpływa na ich żywotność. Tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe pozwalają na użytkowanie ok. 50% pojemności. Większy pobór energii prowadzi do ich uszkodzenia.

Ostatnim kluczowym parametrem jest sprawność urządzenia. Określa ona to, ile energii jesteśmy w stanie pobrać z akumulatora w porównaniu z tą, którą wcześniej do niego dostarczymy. Tu również wyraźną przewagę mają rozwiązania litowo-jonowe ze sprawnością na poziomie 95%, przy 80% ich konkurentów. Pod względem użytkowym sprawniejsze rozwiązania zajmują także mniej miejsca i są lżejsze, co również przemawia za ich zakupem. To nie zwykle istotne, gdy planujesz stworzyć domowy magazyn energii.

 

Które rozwiązanie jest bezpieczniejsze – domowy magazyn energii Victron?

Pod względem bezpieczeństwa zarówno akumulatory kwasowo-ołowiowe, jak i litowo-jonowe spełniają najwyższe standardy. Jeżeli są eksploatowane zgodnie ze wskazaniami producenta i przy zachowaniu wzmożonej ostrożności, to nic niebezpiecznego nie powinno się wydarzyć. Podstawową różnicą w konstrukcji obu rozwiązań jest to, że litowo-jonowe posiadają wbudowane systemy bezpieczeństwa BMS (battery management system). Dzięki nim parametry akumulatora są pod większą kontrolą. Monitorowanie temperatury, prądów, stopnia naładowania i rozładowania pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania.

Jaki akumulator wybrać do domowego magazynu energii Victron?

Zdecydowanie lepszym wyborem do domowego magazynu energii będzie akumulator litowo-jonowy LiFePO4. Przemawiają za tym jego parametry techniczne, w tym przede wszystkim: żywotność, sprawność, oraz efektywność. Ponadto jest zdecydowanie mniej zawodny, a jego zastosowanie optymalizuje wykorzystanie akumulowanej energii z instalacji fotowoltaicznej. Specyfika domowego magazynu energii polega na tym, że w cyklu dobowym jest ładowany i rozładowywany. Zastosowanie litowo-jonowego modelu pozwala na osiągnięcie nawet dziesięciokrotnie większej żywotności tego rozwiązania.

Nie oznacza to jednak, że akumulatory kwasowo-ołowiowe to zło i kompletnie nie warto z nich korzystać. Oczywiście tak nie jest. Modele te świetnie sprawdzają się w przypadku systemów zasilania awaryjnego UPS.

Wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych w domowych magazynach energii

Wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych w domowych magazynach energii to rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie i użytkowo. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tym zakresie i z powodzeniem zrealizujemy nawet wymagające projekty dla naszych klientów. Jako ENERP wykonujemy profesjonalne i wydajne magazyny energii na podzespołach firmy Victron Energy. Magazyn energii Victron charakteryzuje się dobrymi parametrami eksploatacyjnymi, łatwością obsługi oraz długą żywotnością. Dzięki temu jest rekomendowany przez specjalistów. Dowiedz się więcej na tutaj i skontaktuj się z nami, jeżeli jesteś zainteresowany wykonaniem projektu i zleceniem nam realizacji. Do usłyszenia.

Domowy magazyn energii Victron:

pl_PLPolski