Koniec naboru “Mój Prąd” 3.0 – co teraz?

  • Dom
  • Blog
  • Koniec naboru “Mój Prąd” 3.0 – co teraz?

Koniec naboru “Mój Prąd” 3.0 – co teraz?

Czas czytania: 2 minut

Kolejny etap za nami – 6 października o godzinie 14:05 skończył się środki w budżecie programu „Mój Prąd”. Tym samym nabór do trzeciej edycji programu został zamknięty. W systemie Generatora wniosków nie można już nawet wybrać wniosku o dofinansowanie fotowoltaiki – administratorzy wraz z ostatnią złotówką usunęli te opcję.

źródło: https://mojprad.gov.pl/

Program obejmował instalacje o mocy od 2 do 10 kW, służące na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. W budżecie programu znajdowało się 534 000 000 zł bezzwrotnych środków dofinansowania. Nabór planowany był od 1 lipca 2021, aż do 22 grudnia 2021. Kwota dofinansowania wynosiła 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, ale maksymalnie 3000 zł. To znaczy, że w trzeciej edycji programu – w nieco ponad trzy miesiące – wpłynęło około 178 000 wniosków o dofinansowanie.

Trzeba pamiętać, że o dofinansowanie mogli starać się wszyscy, którzy wykonali instalację po 1 lutego 2020 roku. To znaczy, że w pierwszych tygodniach lipca większość wniosków składali ludzie, którzy nie zostali zakwalifikowani w poprzedniej, drugiej edycji.

Co teraz? Przede wszystkim czekamy na czwartą edycję programu. Mamy nadzieje, że zostanie ogłoszona na początku lub w połowie 2022 roku – tak, aby każdy, który swoją decyzję opierał na dotacji „mój Prąd” miał szansę z niej korzystać.

Natomiast instalacja fotowoltaiczna, sama w sobie jest świetną inwestycją, nawet bez jakichkolwiek dopłat. Podam wam kilka powodów:

– rosnące ceny prądu (w ostatnich latach około 10% rok do roku)

– ulga podatkowa (termomodernizacyjna) za fotowoltaikę średnio wynosi więcej niż świadczenie „Mój Prąd”  od 3400 do 12 800. W sumie jako koszt można zakwalifikować do 56 000zł

– krajowe programy typu “Czyste Powietrze”

– żadna lokata w banku nie wygeneruje takiego zwrotu z inwestycji

– wraz z polepszaniem się standardu życia w naszym kraju, nasza konsumpcja energii w gospodarstwach domowych rośnie

– przygotowanie się do zakupu auta elektrycznego lub hybrydy typu plug-in

– rosnące ceny gazu, rozważenie zmiany ogrzewania na pompę ciepła

Mamy gorącą nadzieje, że czwarta edycja programu niedługo do nas zawita, szczególnie czekamy na dofinansowanie do magazynów energii, ładowarek do aut elektrycznych i pomp ciepła.

Jesteś gotowy, aby sprawdzić ile kosztuje Twoja instalacja?

 

pl_PLPolski