Konstrukcje montażowe

W tym wpisie, który jest częścią serii “Dobór optymalnej instalacji fotowoltaicznej” chcę się z Państwem podzielić wiedzą w zakresie konstrukcji montażowych.  
Przy doborze konstrukcji należy kierować się głównie rodzajem poszycia dachowego, ale również należy wziąć pod uwagę w jakiej strefie wiatrowej czy śniegowej znajduje się miejsce Państwa inwestycji.

  • Dom
  • Konstrukcje montażowe

Elementy montażowe każdej instalacji powinny być wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, co umożliwi długoletnią i bezpieczną eksploatację instalacji. 

Spis treści artykułu

Systemy montażowe wolnostojące

Instalacje naziemne są świetnym rozwiązaniem, dla osób które chcą mieć instalacje fotowoltaiczną, ale ich dach nie sprzyjaj jej powstaniu. Na przykład ze względu na małą powierzchnię, złą ekspozycję na światło słoneczne spowodowane ukierunkowaniem dachu, zacienieniem, nieodpowiednim kątem nachylenia (w Polsce optymalny kąt nachylenia modułu to 30-35°), który nie pozwoliłby na wyprodukowanie oczekiwanej ilości energii.

Zalety instalacji naziemnych: 

1)Możliwa instalacja na każdym rodzaju podłoża  

2)Łatwy dostęp do instalacji co ułatwia serwis i odśnieżanie 

3)Możliwość instalacji systemów śledzenia dzięki czemu moduły automatyczne ustawi się pod optymalnym kątem względem słońca (jednakże jest to dość droga technologia) 

4)Łatwość rozbudowy  

5)Może być zadaszeniem pod samochód. 

Wady: 

1)Taka instalacja jest droższa od instalacji na dachu ze względu na zdecydowanie większą ilość elementów tworzących szkielet instalacji 

2)Może zająć miejsce w ogrodzie 

3)Może być daleko od punktu wpięcia do instalacji elektrycznej co wymusza zrobienie wykopu pod przewody. 

Instalacja naziemna niezależnie od producenta składa się z podpór oraz korony.  

Koronę budują dwa rodzaje profili: krokwie i płatwie. Krokwie są przymocowane bezpośrednio do podpór pionowo i na nie mocujemy płatwie do których będą przytwierdzone moduły.  
W zależności od wybranego systemu możemy spotkać się z różnymi sposobami montowania podpór. Najprostszym systemem jest system wbijany. Polega na wbiciu podpór na ok 150 cm w głąb ziemi. Ale na rynku występują także systemy polegające na wbijaniu kilku rurek na każdą podporę, pod różnymi kątami. Występują także podpory wkręcane w ziemię oraz te które przytwierdzane są w fundamencie.  

Systemy montażowe na dach skośny

Ułożenie profili utrzymujących moduły na dachu skośnym dobiera się w zależności od pionowego bądź poziomego ułożenia modułów. Jednakże sposób przytwierdzania ich jest zależny od rodzaju pokrycia dachu.  

Rozwiązania u różnych producentów mogą się inaczej nazywać, nieco inaczej wyglądać, ale są przytwierdzane w podobny sposób oraz poprawnie założone gwarantują szczelność pokrycia dachowego. Nie jestem w stanie poruszyć wszystkich metod oraz mocowań wszystkich producentów, więc skupię się na tych podstawowych i sprawdzonych przez nas. 

Blachodachówka

     Elementem łączącym instalację z dachem w tym wypadku jest śruba dwugwintowa(1). Śruby dwugwintowe posiadają gumową/kauczukową uszczelkę(2), dzięki której inwestor nie musi się martwić o szczelność blachy. Wkręca się ją w krokiew i/lub łatę
pod kątem 90° – ta odmienność jest uzależniona od wskazań producenta.
Do śruby przykręcamy adapter montażowy(3), do niego profil a następnie klemę,
której zadaniem jest utrzymanie modułu solarnego.

Blacha trapezowa i płyta warstwowa

    Blacha trapezowa i płyta warstwowa mają podobny do siebie kształt, wobec czego mocowania są takie same. Używa się do tego mostków trapezowych(1) które nakręca się bezpośrednio na blachę. Od spodu mostka jest taśma EPDM która, gwarantuje szczelność mocowania. Bezpośrednio do szyny mostka mocuje się klemy, które trzymają moduły.

Blacha w rąbek

    Producenci przewidują do takiej blachy uchwyt/klemę, którą zaciska się na rąbku, następnie należy zamontować profil montażowy oraz klemę trzymającą moduł.
Ze względu na wiele kształtów rąbków producenci podzespołów do instalacji fotowoltaicznych stworzyli wiele kształtów klem. Jest to sposób mocowania
nie wymagający dziurawienia poszycia. Jednakże my nie zalecamy tego rozwiązania
w miejscach znajdujących się w strefie wiatrowej nr.3.

Dachówka ceramiczna i betonowa

    Tak jak w wypadku blachy trapezowej i płyty warstwowej sposób montażu na dachówkach betonowych i ceramicznych jest zbliżony.
Przy tego typu dachówkach możemy przytwierdzić konstrukcję
do krokwi bądź do łat. Jednakże, aby wybrać odpowiedni system najlepiej skontaktować się bezpośrednio z monterem.

    Mocowania(1) do łat są w kształcie litery S. Zahaczamy
i mocujemy je do górnej części łat. Następnie dachówkę,
która będzie przykrywała mocowanie należy zeszlifować
tak aby ściśle przylegała do dachówki pod sobą. Do mocowania przykręcamy profil(2), na którym są zainstalowane klemy(3)
do modułów. Mocowań do łat nie należy stosować
przy dachówkach mających tendencje do łamania się, ponieważ ciężar instalacji spoczywa na dachówkach znajdujących się pod mocowaniami.

Dachówka ceramiczna i betonowa

    Drugie mocowania przytwierdzamy bezpośrednio do krokwi(1).
To rozwiązanie także wymaga spiłowania fragmentu dachówki,
aby ta ściśle przylegała. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania
jest fakt, że dobrze wyregulowane nie opiera ciężaru instalacji
o dachówkę. Jednakże, z naszego doświadczenia wynika,
że nie wszystkie dachy są równe a krokwie nie zawsze znajdują
się tam, gdzie są naniesione na planie budynku. Wobec czego
ten sposób instalacji nie zawsze daje oczekiwane korzyści.
Tak jak w mocowaniach przytwierdzanych do łat i w tym mocuje
się profil(2), do którego są przytwierdzone klemy(3) utrzymujące moduły na miejscu.
 

Karpiówka

    Przy tego typu dachówce używa się mocowań do krokwi(1).
Są one nieco odmienne od tych przeznaczonych do dachówki betonowej i ceramicznej. Mocowania te są tak wykonane
by nie trzeba było szlifować karpiówki. Do uchwytów mocuję
się profil(2), do którego przytwierdza się klemy(3) utrzymujące moduł.
 

Gont bitumiczny

    W tym wypadku przykręcamy uchwyty(1) bezpośrednio na pokrycie dachu, do płyt na których jest ułożony gont. Do mocowania przytwierdzamy profil(2) z klemami(3).

Systemy montażowe na dach płaski

Instalacje fotowoltaiczne na dachu płaskim też są w stanie efektywnie generować prąd. Jednakże, tak jak w wypadki instalacji naziemnych i tu będzie trzeba zapłacić więcej za konstrukcje dzięki której będzie można ustawić moduły pod odpowiednim kątem.  

Najpopularniejszą konstrukcją tego typu są “ekierki”, ale są na rynku także aluminiowe/stalowe adaptery które nakładane na profil dają możliwość uzyskania do 15°. Są 2 sposoby mocowania instalacji do dachu płaskiego: 

Balastowy

Cechuje się tym, że nie narusza ciągłości dachu, aczkolwiek jego dużą wadą jest dodatkowy ciężar. Jeśli chciałbyś wiedzieć, ile kilogramów balastu potrzebowałaby instalacja na Twoim dachu, napisz do nas. 

Montaż bez konieczności użycia balastu

Instalacja jest przytwierdzana do dachu za pomocą śrub. Dużą zaletą tego rozwiązania jest brak dodatkowego ciężaru na dachu. 

Każdy dach jest inny, nie tylko ze względu na rodzaj dachówki, więc każde rozwiązanie powinno być dobierane do potrzeb i możliwości inwestora.

 Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat instalacji fotowoltaicznych jako kolejną lekturę polecam(link). 
Jeśli jednak, interesuje Cię to jaka instalacja zaspokoi Twoje potrzeby napisz do nas, chętnie Ci o wszystkim opowiemy. 

Discover independence through the power of solar, Explore Our Plans
pl_PLPolski