Magazyn energii HUAWEI Luna 2000 – korzyści i cena
Do wszystkich inwerterów Huawei z serii SUN2000 2-6 KTL-L1 oraz SUN2000 3-10KTL-M0/M1 można dołączyć magazyn energii Luna2000. Jest to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o zbliżające się dużymi krokami zmiany prawa od 1 kwietnia 2022. Mówiliśmy o nich w osobnym artykule: link.
Magazyn energii będzie świetnie pracował w nowym systemie net-billingu. Wyprodukowaną energię w okresie, gdy jest ona najtańsza np. 13:00-15:00, będziemy mogli zmagazynować oraz wysyłać do sieci tylko wtedy, kiedy jej cena jest najwyższa np. o 20:00.
Jakie są korzyści z zastosowania magazynu energii?
Wykorzystanie magazynu energii Luna2000 w warunkach domowych niesie ze sobą wiele korzyści, które zostały zebrane poniżej:
- Bilansowanie dobowe wyprodukowanej energii przez moduły fotowoltaiczne.
W obecnym systemie rozliczeniowym 20% energii zostaje oddane energetyce w zamian za jej magazynowanie. Dzięki magazynowi energii, możemy zminimalizować te wartość. Ładując magazyn w dzień i używając energii z magazynu, gdy nie ma słońca.
2. Wykorzystanie technologii Backup Box w celu zapewnienia zasilania awaryjnego na obwodzie gwarantowanym.
Technologia Backup Box pozwala na awaryjne podtrzymanie obwodu gwarantowanego w przypadku zaniku sieci. Czas przełączenia się magazynu w tryb off-grid to 3 sekundy. W tym trybie pracy moduły fotowoltaiczne doładowują magazyn energii, który zasila wybrany obwód (1 fazę) w sieci domowej.
3. Łatwa możliwość rozbudowy, aż do pojemności 30 kWh.
Dzięki modułowej naturze magazynu, możemy dowolnie łączyć poszczególne baterie w celu uzyskania pożądanej pojemności lub mocy szczytowej. Jedynym ograniczeniem jest wykorzystanie dwóch modułów zarządzających.
4. Technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LFP – LiFePO4), na którą Huawei daje 10 lat gwarancji użytkowania (ok. 4000 dziennych cykli rozładowania).
Technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (Li-FePO4), łączy w sobie zalety wysokiej wydajności prądowej, długiego czasu eksploatacji, dużej gęstości energetycznej oraz bezpieczeństwa. Jest rodzajem litowo-jonowych (Li-Ion) akumulatorów o dużej mocy. Ogniwa Li-FePO4 wykazują zwiększoną w stosunku do innych technologii, odporność na niewłaściwe warunki eksploatacji. Dlatego, stosowane są w samochodach elektrycznych, elektronarzędziach, czy coraz częściej w domowych magazynach energii.
Dużym plusem tych ogniw jest ich czas eksploatacji, który osiąga kilka tysięcy cykli ładowania/rozładowania. Jednak tak jak większość akumulatorów litowych, wymagają stosowania odpowiedniego układu zabezpieczającego PCM/PCB/BMS.
Najważniejsze cechy:
- Niskie samorozładowanie
- Duża pojemność
- Długa żywotność
- Brak efektu pamięciowego
- Szybki proces ładowania
Magazyny energii na pewno zdobędą dużą popularność na Polskim rynku, szczególnie kiedy dowiemy się na jakie dotacje mogą liczyć prosumenci chcący go zainstalować. Magazyn Huawei Luna 2000 na ten moment odstaje jeszcze od konkurencji pod względem ilości faz w trybie off-grid oraz czasem przełączenia. Rozwiązaniem, które miałoby bardziej rozbudowane funkcjonaności to np. SofarSlar HYD wraz z akumulatorami Pylontech, ale o tym w osobnym artykule.
Ile kosztuje taki magazyn?
Cena samych podzespołów w najmniejszym wariancie 5 kWh to około 21 500 zł. Zestaw składa się z modułu akumulatorowego oraz modułu zarządzającego. Kolejne moduły akumulatorowe to koszt około 15 000 zł.
Ceny w hurtowni poniżej:
Dowiedz się jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną: https://enerp.pl/jak-rozliczyc-ulge-termo/