Moduły PV
Rynek oferuje nam naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju modułów PV. przekonajmy się, które z nich są najlepsze i do czego się nadają.
- Dom
- Moduły PV
Nasz wybór - najbardziej zaufane moduły na rynku.
Wybór modułów fotowoltaicznych nie jest prosty, różnią się one od siebie rozmiarami, mocą maksymalną, technologią czy wyglądem. Do podstawowych parametrów wyboru, o których zawsze przypominamy naszym klientom trzeba zaliczyć także gwarancję oraz sprawność temperaturową. Wybierane przez nas moduły po części znajdują się na światowej liście Tier1, czyli najbardziej zaufanych producentów, ale też znajdują się się na niej odkryte przez nas moduły SunLink, mniej znane, ale świetnej jakości i gwarancji. Na życzenie inwestora, jesteśmy w stanie zamówić i zamontować każdy moduł dostępny w kraju. Poniżej prezentujemy najczęściej montowane przez nasz moduły PV.
Fotowoltaika jest z nami wszędzie
- nie tylko na dachu
Nasze instalacje domowe zostały zdominowane przez monokrystaliczne moduły half-cut o mocach wahających się w przedziale 350-450W. Poniżej przygotowaliśmy na Ciebie krótkie podsumowanie różnych rodzajów modułów, abyś wiedział, co jest dostępne na rynku i gdzie jeszcze można zastosować to fantastyczne rozwiązanie jakim jest produkcja energii ze słońca!
Moduł monokrystaliczny
Moduły monokrystaliczne są dosyć nową technologią i generują większą moc i lepsze uzyski od modułów polikrystalicznych. Stały się już standardem na rynku, możemy je odróżnić na podstawie charakterystycznego czarnego koloru ogniw. Występują najczęściej w dwóch rodzajach, w technologii halfcut oraz full black.
Wykorzystanie: Wykorzystywane przede wszystkim w instalacjach dachowych i gruntowych.
Zalety: Niski stosunek ceny do mocy [zł/Wp]. Diody bocznikujące, technologia busbar.
Wady: Czarny kolor modułów full black powoduje większe nagrzewanie i tymsamym mniejszą sprawnośc modułu w okresie letnim.
Moduł polikrystaliczny
Moduły polikrystaliczne są poprzednią generacją modułów fotowoltaicznych. Posiadają niższy współczynnik mocy, i delikatnie niższą sprawność. Natomiast lepiej radzą sobie one z zacienieniem. Coraz częściej odchodzi się od montażu takich modułów, głównie ze względu na niską moc maksymalną
Wykorzystanie: Tak jak w przypadku modułów monokrystalicznych, może je spotkać w instalacjach dachowych i gruntowych.
Zalety: Bardzo atrakcyjna cena w przeliczeniu na moc. Dobra tolerancja zacienienia
Wady: Niska moc maksymalna. Potrzeba dużej powierzchni, aby otrzymać dużą moc instalacji.
Moduł bifacjalny
Odmiana modułów monokrystalicznych, które posiadają ogniwa fotowoltaicznej po dwóch stronach swojej powierzchni – z reguły wykonywane w technologii szłko-szkło. Pozwala to na generowanie energii elektrycznej także ze światła odbitego po drugiej stronie modułu.
Wykorzystanie: Najczęściej wykorzystuje się je w instalacjach gruntowych lub systemach nadążnych, szczególnie z podsypką z białego kruszywa pod konstrukcją. Nie ma sensu wykorzystywanie takich modułów na dachach.
Zalety: Bardzo wysoka moc maksymalna
Wady: Wąski zakres wykorzystania, tylko instalacje, gdzie umożliwimy dostęp światła odbitego do drugiej strony modułu.
Moduł w balustradzie
Balustrady fotowoltaiczne są idealnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na jak największej estetyce w przypadku, gdy chcemy pozyskiwać energię ze słońca w czasem nawet niekonwencjonalnych miejscach. Najczęściej wykonywane w biurowcach na balkonach lub w budynkach wielorodzinnych
Wykorzystanie: Balustrady fotowoltaiczne świetnie zastępują zwykłe balustrady w miejscach, gdzie roczne nasłonecznienie ma wystarczająco dużą wartość. Wykorzystuje się je również do praktycznego ozdabiania ścian budynków.
Zalety: Szeroki wachlarz zastosowań dla tego typu modułów, a oprócz tego w kwestii design’u mamy do wyboru całą gammę kolorów i wzorów
Wady: Ze względu na ich konstrukcję i design, są droższe niż standardowe moduły PV. Ceny montażu takich instalacji mogą być znacznie droższa ze względu na techniki i systemy montażowe.
Moduł trójkątne
Moduły trójkątne to nic innego jak zwykłe moduły PV o zmienionym kształcie i świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię dachu.
Wykorzystanie: Wszędzie tam, gdzie występuje tzw. dach kopertowy i chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię dachu. Co więcej instalacja jest bardziej estetyczna i mniej odcina się na tle pokrycia dachowego.
Zalety: Pozwalają nam wykorzystać 100% powierzchni dachu, zwiększają wydajność instalacji
Wady: Ze względu na ich zmniejszoną powierzchnię, mają mniejszą wydajność niż moduły o standardowych wymiarach
Moduły do kamperów off-grid
Na rynku znaleźć możemy najróżniejsze typy modułów PV o różnych, niestandardowych rozmiarach i kształtach. Wiele z nich idealnie nadaje się do wykorzystania np. do instalacji off-grid w kamperze, tam gdzie potrzebujemy idealnie dopasować rozmiar do miejsca jakim dysponujemy.
Wykorzystanie: Niestandardowe moduły PV znajdą zastosowanie w miejscach, gdzie powierzchnia standardowego modułu mogłaby być za duża.
Zalety: Pozwalają nam wykorzystać powierzchnię, na której montaż standardowego modułu PV byłaby niemożliwa, bądź niewskazana.
Wady: Na małej powierzchni dachu nie zmieścimy ich wiele. Służą bardziej do doładowywania akumulatorów, niż na bieżące potrzeby.
Moduły elastyczne
Elastyczne moduły fotowoltaiczne znajdują zastosowanie przede wszystkim na jachtach, łodziach czy też przyczepach kempingowych. Cechują się również odpornością na sól morską oraz promieniowanie UV.
Wykorzystanie: Moduły elastyczne znajdują zastosowanie przede wszystkim na jachtach, stosuje się je również na kamperach.
Zalety: Lekkie, elastyczne, mocowane na klej, więc nie ma konieczności naruszania struktury łodzi bądź samochodu. Wyginają się bez rpoblemu do 15 stopni.
Wady: Ze względu na rodzaj mocowania (klej), serwisowanie modułu jest utrudnione.
Moduły składane
Składane moduły PV wykorzystywane najczęściej przez ludzi ceniących sobie możliwość ładowania urządzeń elektronicznych wszędzie tam gdzie nie ma cywilizacji. Na pewno przydadzą się na rybach, na campingu czy na szlaku. Bardzo często łączone z przenośnymi magazynami energii.
Wykorzystanie: Ze względu na swoją konstrukcje możemy rozstawić je na każdej płaskiej powierzchni jak i na krzywiźnie.
Zalety: Lekkie, składają się do wielkości torby na ramię
Wady: Dosyć niskie moce rzadko przekraczające 100Wp
Zapoznaj się z naszych atrykułem o offgrid
Oszczędzaj pieniądze, dbaj o środowisko!
Nie czekaj! Skontaktuj się z nami po indywidualną wycenę oraz symulację uzysków energetycznych. +48 518 154 861