Projekt ustawy net-billingowej wycofany!

  • Dom
  • Blog
  • Projekt ustawy net-billingowej wycofany!

Projekt ustawy net-billingowej wycofany!

Update z 30.10.2021

W piątek 29 października sejm ekspresowo uchwalił ustawę zmieniającą warunki rozliczania z prosumentami. Jeszcze dzień wcześniej Jadwiga Emilewicz wycofała swój projekt po poprawkach zaproponowanych w senacie. Projekt ponownie zgłosił Marek Suski i w czasie 24 godzin projekt został uchwalony w sejmie.

Nowy termin wprowadzenia przepisów to 1 kwietnia 2022. Do tego czasu każdy kto wprowadzi energię do systemu, będzie mógł się rozliczać na starych zasadach.

Rozbudowa instalacji po 1 kwietnia nie będzie zmieniać naszego statusu prosumenta. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą na NANOinstalacje – link.

Wykonaj NANOinstalację teraz, a rozbudujesz w dowolnym momencie w 2002 roku – tylko 3750 zł!

Kolejna zmiana w sejmowych kuluarach. Procedowany od lipca projekt ustawy, mający na celu zmianę systemu rozliczeniowego dla prosumentów został wycofany. Projekt ustawy miał za zadanie wycofanie możliwości gromadzenia energii w wirtualnym magazynie – w sieci energetycznej. Zmianę systemu net-meteringowego na net-billingowy.  W nowym systemie prosumenci sprzedawaliby każdą nadwyżkę energii po cenie zakupu energii czynnej. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: link.

Jadwiga Emilewicz autorka nowego projektu ustawy poinformowała wczoraj na Twitterze o wycofaniu projektu. Nowa ustawa budziła dużo kontrowersji i w branży OZE była uznawana za zdecydowanie mniej korzystną.

Obecny projekt został wycofany po poprawkach przyjętych na posiedzeniu komisji ds. energii klimatu i aktywów państwowych (ESK). Niestety to nie koniec zmian, jakie nas czekają. Politycy zdecydowanie chcą zmienić obecny system i projekt wróci do komisji. Spodziewany się że w przyszłym roku, sejm zaproponuje kolejne pomysły i rozwiązania w związku z branżą fotowoltaiki. Projekt będzie musiał przejść od początku pełną ścieżkę legislacyjną i mamy nadzieje, że będzie tam miejsce na dialog społeczny.

Jesteś gotowy, aby sprawdzić ile kosztuje Twoja instalacja?

 

pl_PLPolski