Sofar VS Huawei – recenzja i cena
Klienci bardzo często pytają nas, który falownik jest lepszy SofarSolar czy Huawei? Wybór nie jest jednoznaczny – oba te falowniki mają swoje zalety jak i wady. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze z nich.
Oba falowniki są efektem naprawdę niezłej pracy inżynierów z dalekiego wchodu. Są bezawaryjne i w przystępnej cenie. Przykładowo średniej wielkości SofarSolar o mocy 5 kW kosztuje ok. 5500 zł natomiast Huawei 7100 zł. Poniżej tabela cenowa, ze stronu hurtowni Soltec.
Wielkość/ Falownik | Sofar KTL-X | Huawei KTL |
3 kW | 5110 | 6440 |
4 kW | 5220 | 6730 |
5 kW | 5510 | 7120 |
6 kW | 5700 | 7960 |
8 kW | 6070 | 9480 |
falownik sofar solar cena falownik huawei 3kw
Marka
Huawei jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalną marką na rynku. Firma ta produkuje od lat najróżniejszą elektronikę – smartfony, zegarki, laptopy, słuchawki czy nawet routery. Można powiedzieć, że jest to firma technologiczna i odnosi w tym obszarze niemałe sukcesy. Sam Huawei chwali się 30 letnią historią działania w energoelektronice. W branży PV Huawei produkuje inwertery, optymalizatory mocy oraz magazyny energii. Więcej informacji, na temat marki można odnaleźć na ich stronie.
SofarSolar jest firmą, która zajmuje się wyłącznie produkcją inwerterów, magazynów energii oraz ładowarkek do samochodów elektrycznych. Założona w 2012 roku, jest jedną z największych firm zajmujących się falownikami w Chinach. Na naszym rynku jest mniej znana, natomiast od kilku lat buduje z sukcesem zaufanie wśród hurtowników i instalatorów. My montujemy ich inwertery od dwóch lat i jesteśmy naprawdę zadowoleni z jakości wykonania i stabilności pracy. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.
Wyświetlacz
Inwertery Huawei nie posiadają wyświetlacza, natmiast SofarSolar posiada. Dla potencjalnego użytkownika ma to zarówno plusy jak i minusy. Główną zaletą wyświetlacza jest możliwość obserwacji produkcji energii na żywo, ale też i innych parametrów instalacji – takich jak napięcie, prąd czy parametry sieci. Minusem falownika z wyświetlaczem – według popularnych opinii – jest kwestia, że wyświetlacz to najczęściej psująca się część falownika. Należy jednak podkreślić, że falowniki SofarSolar naprawdę są bezawaryjne i bardzo rzadko się psują, ale jeśli już coś w nich nie działa to wyświetlacz.
Wifi i połączenie z serwerami producenta
Oba falowniki posiadają w zestawie moduły wifi, (jest oczywiście opcja użycia gniazda LAN lub modułu GPRS). Główną różnicą pomiędzy nimi jest to że falownik Huawei sam uzupełnia dane historyczne w przypadku zaniku połączenia z Internetem. SofarSolar niestety tego nie potrafi. W momencie kiedy sieć zniknie nam na cały dzień, w aplikacji zobaczymy sumaryczną wartość produkcji, ale nie zobaczymy wykresu nawet kiedy Internet już wróci.
Optymalizatory
Huawei posiada specjalnie przeznaczone dla niego optymalizatory mocy Huawei SUN2000 450 W-P. Niebawem mają wejść do sprzedaży optymalizatory 600W obsługujące większe moduły fotowoltaiczne, posiadające większe prądy pracy. Optymalizatory Huawei są numerowane i będą później widoczne w aplikacji FusionSolar. W ramach naszych usług zawsze modelujemy układ fizyczny paneli po wykonanym montażu w aplikacji, tak aby inwestor wiedział, który panel gdzie leży. Ułatwia to także identyfikację modułu w przypadku zdarzenia serwisowego.
Falownik SolarSolar nie posiada własnych optymalizatorów. Można natomiast podpiąć do niego np. optymalizatory Tigo lub innej marki. Nie będą one niestety widoczne w aplikacji SolarMAN.
Oba inwertery posiadają opcje: wykrywanie powstania łuku elektrycznego.
Gwarancja
SofarSolar posiada 12 letnią gwarancję produktową oraz centrum serwisowe w Polsce. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość rozszerzenia gwarancji do 15 lub 20 lat. W czasie kontaktu z serwisem specjaliści pomagają rozwiazać wszystkie problemy w razie potrzeby podając sofar solar hasło serwisowe. Źródło: https://sofarsolarpoland.pl/gwarancja-serwis/
Huawei domyślnie posiada 10 letni okres gwarancji, którą można rozszerzyć do 15 lub 20 lat. Nie posiada centrum serwisowego w Polsce. Serwisowane inwertery będą kierowane do naprawy zgodne z mapą poniżej:
Źródło: https://solar.huawei.com/pl/Services
Aplikacja
Aplikacja inwertera SofarSolar „SolarMAN” jest tak dobra jak aplikacja Huawei „FusionSolar”. Obie aplikacje mają możliwość obserwowania historycznych danych produkcji energii. Można też obserwować inne parametry instalacji, takie jak parametry magazynu energii, ilość zaoszczędzonego CO2, alarmy i powiadomienia o nieprawidłowej pracy itp.
Rozbudowa
Inwerter Huawei można potraktować jako inwerter hybrydowy i jest w stanie obsłużyć specjalnie przeznaczony dla niego magazyn energii Luna 2000. Razem z magazynem Luna2000 oraz dodatkową rozdzielnicą BackupBox inwerter będzie pracował w trybie sieciowym on-grid oraz wyspowym off-grid. Więcej na temat magazynu Luna2000 już niebawem w osobnym poście.
SofarSolar jest inwerterem sieciowym, nie ma możliwości pracy wyspowej, ani podłączenia akumulatorów. Aby wypracować takie rozwiązanie należy zainwestować w urządzenie SofarSolar HYD dostępne tutaj: Inwertery hybrydowe
Planując rozbudowę nalezy pamiętać, że niezbędne mogą się okazać dodatkowe ograniczniki przepięć strony ac czy rozłącznik dc.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty inwerter SofarSolar jest bardzo dobrym, bezawaryjnym, budżetowym rozwiązaniem, natomiast inwerter Huawei jest rozwiązaniem wartym dopłacenia w przypadku planowanej rozbudowy instalacji (możliwość podłączenia magazynu energii). Oba iwertery posiadają funkcje zapobiegania powstania łuku elektrycznego.
Obydwa inwertery mają swoich zwolenników, zarówno wśród inwestorów jak i monterów. Najważniejsze jednak przy wyborze inwertera jest to, by nie wybierać “najlepszego na rynku” tylko by wybrać najlepszy do TEJ instalacji.
Jak zwiększyć moc falownika sofar ?
Dowiedz się jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną: https://enerp.pl/jak-rozliczyc-ulge-termo/
Jesteś gotowy, aby sprawdzić ile kosztuje Twoja instalacja?