Wszystko co musisz wiedzieć o domowych magazynach energii.

  • Dom
  • Blog
  • Wszystko co musisz wiedzieć o domowych magazynach energii.

Wszystko co musisz wiedzieć o domowych magazynach energii.

Czas czytania: 5 minut

Domowe magazyny energii cieszą się rosnącą popularnością wśród świadomych klientów. Odpowiednio dobrane i eksploatowane zwiększają bezpieczeństwo energetyczne właściciela nieruchomości, a także przekładają się na optymalizację kosztów związanych z ich eksploatacją. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są podstawowe funkcjonalności magazynów energii, ile one kosztują, jak dobierać ich moc i wiele, wiele więcej. Zapraszamy.

 

Podstawowe funkcjonalności magazynu energii.

Świadoma inwestycja w domowy magazyn energii wiąże się z określonymi korzyściami. Jedną z nich jest zwiększenie autokonsumpcji. Polega to na tym, że mniejsza ilość wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii, oddawana jest do sieci. Przekłada się to na obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii w ramach użytkowania domu. Dobrej jakości rozwiązania Victron Energy to także gwarancja zasilania bezprzerwowego, co minimalizuje ryzyko ewentualnych usterek urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Magazyn może być podłączony bezpośrednio do instalacji fotowoltaicznej, co zwiększa efektywność jego wykorzystania.

 

Inne funkcjonalności ważne z perspektywy użytkownika to m.in.:

  1. power assist;
  2. pogląd na żywo;
  3. zdalne aktualizacje oprogramowania;
  4. możliwość zmiany parametrów pracy magazynu w dowolnym momencie;
  5. konfiguracja powiadomień mailowych;
  6. integracja po modbus TCP lub Web API;
  7. integracja z ładowarką samochodową;
  8. opcja podłączenia magazynu ciepła;
  9. możliwość podłączenia agregatu prądotwórczego;
  10. możliwość podłączenia turbiny wiatrowej;
  11. wydzielenie obwodów niegwarantowanych;
  12. i inne zaawansowane technologiczne algorytmy ładowania i rozładowywania.

 

To wszystko przekłada się na olbrzymi potencjał wykorzystania domowego magazynu energii. Tego typu system jest uniwersalny, elastyczny i pozwala na dokładne dopasowanie go do potrzeb klienta i specyfiki danego obiektu. Więcej informacji o kluczowych funkcjonalnościach i ich znaczeniu znajdziesz w filmie poniżej.

 

Budowa systemu magazynowania energii

Podstawowym zadaniem systemu magazynowania energii jest akumulowanie energii pochodzącej z takich źródeł jak np.: instalacja fotowoltaiczna (przeważnie) lub z sieci podczas obowiązywania tańszej taryfy. Następnie energia ta oddawana jest i zużywana na potrzeby domu wtedy, gdy jest potrzebna. W ten sposób optymalizuje się zużycie prądu w gospodarstwie domowym lub firmie, co przekłada się na niższe rachunki eksploatacyjne.

Główne elementy budowy domowego systemu energii proponowanego przez ENERP to: akumulatory i inwerter hybrydowy z funkcją ładowarki. Tym samym klient nie musi posiadać falownika sieciowego. Jeżeli takowy jest, to zastosowany w systemie inwerter może z nim pracować. Inwerter stosowany w magazynie Victron może pracować z dowolnie wybranym falownikiem fotowoltaicznym bez utraty gwarancji producenta na instalację.

Do magazynu można podłączyć kilka źródeł prądotwórczych. Mogą to być m.in.: instalacja fotowoltaiczna, turbina wiatrowa, agregat prądotwórczy lub kilka tego typu rozwiązań. Dzięki temu magazyn może być jednocześnie podłączony np. do trzech różnych instalacji fotowoltaicznych.

Magazyny jednofazowe i trójfazowe. Jaki wybrać?

Magazyny energii dzielimy na jednofazowe i trójfazowe. W dużym skrócie te pierwsze mają jeden inwerter, a drugie trzy inwertery.

Rozwiązanie trójfazowe jest w pełni funkcjonalne, czyli posiada wszystkie wcześniej wymienione aspekty. Zaletą magazynu trójfazowego jest to, że z powodzeniem zasili energią cały dom, a inwestor nie będzie musiał dokonywać przebudowy rozdzielnicy głównej. Ponadto w trybie wyspowym rozwiązanie może podtrzymywać pracę instalacji fotowoltaicznej. Magazyn tego typu współpracuje ze wszystkim odbiornikami trójfazowymi. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, czy w gospodarstwie domowym lub firmie wykorzystuje się urządzenia trójfazowe. Jednocześnie magazyn ten pozostaje rozwiązaniem droższym od alternatywnego magazynu jednofazowego.

Dla porównania magazyn jednofazowy nie będzie pracował z fotowoltaicznym falownikiem trójfazowym. Oznacza to, że przy zaniku sieci magazyn nie będzie pozyskiwał energii z każdej instalacji o mocy powyżej 3,5 kW PIC. Dodatkowo przy tego typu rozwiązaniu niezbędna jest inwestycja w inwerter o dużej mocy. Tylko w ten sposób będzie można zasilić cały dom w sytuacji, gdy dojdzie do zaniku sieci energetycznej. Wśród zalet magazynów jednofazowych wymienia się przede wszystkim: niższą cenę zakupu, mniejszy rozmiar, możliwość przepięcia większej liczby odbiorników na jeden obwód oraz to, że w każdej chwili magazyn jednofazowy można rozbudować do postaci trójfazowej. Jednocześnie przy tego typu magazynie zazwyczaj wymagana jest przebudowa rozdzielnicy głównej i wiąże się z większym zakresem niezbędnych prac instalacyjnych.

W związku z tym przed zakupem, warto dokonać dokładnej rewizji swoich potrzeb i skonsultować swoją decyzję ze specjalistą.

Dobór mocy magazynu

Niezwykle ważnym elementem inwestycji jest dobór magazynu do swoich potrzeb. Rozwiązanie o zbyt małej mocy nie zapewni bezpieczeństwa energetycznego i komfortu domowników, a z drugiej strony zbyt rozbudowany magazyn pochłonie niepotrzebne koszty dodatkowe. Standardowo przyjmuje się, że:

  1. moc magazynu powinna być większa od maksymalnej chwilowej mocy, jaką w danym momencie może pobrać budynek;
  2. moc będzie mniejsza od mocy przyłączeniowej.

Domownicy mogą ingerować w zapotrzebowanie energetyczne w chwili zaniku sieci. Można to osiągnąć przez wyłączenie z zasilania awaryjnego wybranych dużych odbiorników energii, których działanie nie jest kluczowe dla bezpieczeństwa domowników. Chodzi tu przede wszystkim o takie odbiorniki jak: sauna, basen, trójfazowa grzałka, czy pompa ciepła w sezonie letnim.

Klienci ENERP zazwyczaj decydują się na domowy magazyn energii trójfazowy o mocy 12 kW (3×5 kVA)

Dobór pojemności magazynu

Przy wyborze magazynu energii kolejnym ważnym parametrem jest jego pojemność. Wpływa ona bezpośrednio na koszt zakupu systemu. Aby obliczyć rekomendowaną pojemność magazynu dla danej nieruchomości, warto pozyskać z faktury lub z kontaktu z dostawcą energii wskaźnik rocznego zużycia energii elektrycznej dla budynku. Otrzymaną wartość można podzielić przez 365. W ten sposób otrzyma się uśrednione zużycie dobowe energii elektrycznej w nieruchomości. Następnie ustala się, na jak długo powinna wystarczyć zmagazynowana energia w przypadku zaniku sieci.

Jeżeli dobowe zużycie jest na poziomie 20 kWh, a inwestor chce, aby magazyn energii zapewnił nieprzerwaną pracę urządzeń przez 12 godzin, to pojemność powinna wynosić 10 kWh. Oczywiście zimą jest większe zużycie, aniżeli latem. Aby dokładnie to sprawdzić, warto zamontować podlicznik pod pompą ciepła, aby sprawdzić jej realne zużycie. Inwestor musi pamiętać o tym, że w ciepłe dni magazyn jest doładowywany przez instalację fotowoltaiczną, więc realnie zapewni zabezpieczenie energetyczne w perspektywie dłuższej, niż wspomniane 12 godzin.

Jednocześnie jako dostawca tego typu usług, rekomendujemy ustalanie minimalnej pojemności w stosunku 1:1 do mocy wybranego magazynu.

Czy można rozbudować domowy magazyn energii?

Raz podjęta decyzja nie jest ostateczną. Domowy magazyn energii można przebudować. Istnieje możliwość dołożenia dodatkowych komponentów, aby magazyn jednofazowy przekształcić w magazyn trójfazowy, czy też zwiększyć moc i pojemność magazynu. Obecnie z powodzeniem magazyn można rozbudować do pojemności nawet 256 kWh. Oczywiście gospodarstwa domowe w Polsce nie mają tak dużych potrzeb. 

Jak wygląda domowy magazyn energii?

Domowy magazyn energii jednofazowy ma mniejsze rozmiary. Oznacza to, że dedykowana do niego szafa będzie o około pół metra niższa. Poniżej magazynu znajdują akumulatory i całość zajmuje niewiele miejsca i wygląda bardzo kompaktowo. Budowa rozwiązania trójfazowego jest bardzo podobna. Podstawowa różnica polega na wyższej o pół metra szafie. Inne kluczowe wymiary pozostają bez zmian.

Ile to kosztuje?

Ostateczny koszt zakupu i instalacji domowego magazynu energii zależy od kilku czynników. To m.in.:ilość faz;

  1. moc magazynu;
  2. pojemność magazynu;
  3. dodatkowe funkcjonalności (np. większy ekran dotykowy, dodatkowe podłączenia).

Podstawowe koszty związane z zakupem DME można sprawdzić na stronie internetowej https://sklep.enerp.pl/. W przypadku rozwiązań niestandardowych i dodatkowych funkcjonalności wycena ma charakter indywidualny.

Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie by samemu dobrać magazyn energii zrób to krok, po kroku z tym filmem:

Gdzie go kupić?

Gotowy zestaw domowego magazynu energii możesz kupić w naszym sklepie https://sklep.enerp.pl/. Tam znajdują się rekomendowane przez naszych specjalistów zestawy, które na poziomie sklepu klient może konfigurować i modyfikować do swoich potrzeb. Wpływa to na ostateczną wycenę. W przypadku niestandardowych potrzeb zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem. Następnie przygotujemy wycenę projektu szytego na miarę. Jako ENERP od lat realizujemy wysokiej jakości i wydajne magazyny energii na potrzeby klientów indywidualnych i biznesowych. Opieramy się na sprawdzonych rozwiązaniach Victron Energy. Oczywiście nie tylko dostarczamy wybrany magazyn, ale również odpowiadamy za jego instalację. Podane w naszym sklepie wyceny obejmują już ten aspekt współpracy.

Zapraszamy do kontaktu.

pl_PLPolski